28 Май

IV епархіяльны конкрс духоўнай паэзіі “Ангельскі глас”

26 мая 2019 года ў прыходзе храма Святых раўнаапостальных Мефодзія і Кірыла настаўнікаў Славенскіх г. Ваўкавыска адбыўся ўжо  IV епархіяльны конкрс духоўнай паэзіі “Ангельскі глас”, які сабраў каля 60 удзельнікаў розных узростаў: ад самых маленькіх чытачоў да ўжо дарослых юнакоў і дзяўчат з розных мястэчкаў не толькі Гродзенскай, але і Мінскай абласцей.

Творы, якія выконвалі ўдзельнікі конкурсу, аб’яднаны адной тэматыкай – праслаўленне праваславія ў творах як класікаў рускай і беларускай літаратуры, так і ў творах малавядомых аўтараў.

Прыемна адзначыць, что ацэньвала сёлета выступоўцаў міжнароднае журы, у склад якога ўвайшлі пратаіерэй Павел Сцерлінгаў, вікарны свяціцель прыхода Святой Троіцы ў г. Хайнаўка (Рэспубліка Польша), старшыня Інстытута праваслаўнай культуры ў г. Хайнаўка, намеснік фестывалю Царкоўнай музыкі “Хайнаўскія Дні Царкоўнай Музыкі”, а таксама Алег Бембель, беларускі філосаф, паэт, публіцыст, вядомы як аўтар выданняў у Лондане работы “ Роднае слова і маральна-эстэтычны прагрэс” (1985 г.) і клірык Свята-Пакроўскага сабора г. Гродна Павел Каспяровіч.

Зразумела, што галоўная задача конкурсу – вызначыць тых, хто змог як мага лепш перадаць  ідэі і пачуцці аўтараў твораў і данесці іх да слухачоў. Таму па рашэнні кампетэнтнага журы былі вызнчаны пераможцы ў кожнай узроставай групе, а ўсе ўдзельнікі ўзнагароджаны памятнымі прызамі і дыпломамі удзельнікаў.

 Па выніках коркурсу месцы размеркаваліся наступным чынам:

1- я возрастная группа: дети до 6 лет

1 место – Скок София – приход Святых равноапостольных Мефодия и Кирилла, учителей Словенских, г.Волковыск

2 место – Ефименко Василисса – приход церкви Покрова Пресвятой Богородицы г.Дзержинска

3 место – Абельчук Арина – приход храма Богоявления г.Щучин

2- я возрастная группа: ученики начальных классов общеобразовательных школ

1 место – Букляревич Матвей – приход Святых равноапостольных Мефодия и Кирилла, учителей Словенских, г.Волковыск

2 место:

Харченко Тимофей – приход храма Святой Живоначальной Троицы г.п.Россь

Полуйчик Анастасия – приход Святого Великомученика Георгия Победоносца г.п.Красносельский

3 место:

Семеняко София – приход храма Святых Апостолов Петра и Павла г.Волковыск

Шикунов Николай – приход церкви Покрова Пресвятой Богородицы г.Дзержинска

3- я возрастная группа: ученики 5-8 классов общеобразовательных школ

1 место – Абрамчик Ангелина – приход храма Преображения Господня, д.Деречин

2 место:

Сакура Екатерина – приход Святого Архангела Михаила г.Щучин

Степанюк Полина – приход храма Воздвижения Креста Господня д.Колонтаи

3 место:

Суровец Анжелика – приход Великомученика Димитрия Солунского аг. Малая Берестовица

Щюрская Дарья – приход храма Воздвижения Креста Господня д.Колонтаи

4- я возрастная группа: ученики 9-11 классов общеобразовательных школ

1 место – Коровина Надежда – приход храма Рождества Пресвятой Богородицы аг. Массоляны_Берестовицкого благочиния

2 место – Шило Ангелина – приход Святого Архангела Михаила г.Щучин

3 место – Строчка Владислав – приход храма Рождества Пресвятой Богородицы д.Мурованка

Iрына Плюта